Teknisyen Maaşları 2018

Teknisyen Kimdir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında mesleki lise mezunu olarak göreve başlayan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Teknik Hizmetler sınıfı kapsamında; bilgisayar, elektrik, mobilya, motor, metal işleri  vb. alanlarda görev yapan kadrolu personeldir.

Teknisyenler Ne Kadar Zam Alacaklar ?

Kamu çalışanlarının zam oranları iki yılda bir yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde belirleniyor. Görüşmeye memurları temsilen, en çok üyeye sahip olan yetkili sendika, işveren olarak ta hükumet katılıyor. 2017 yılı Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 2018 ve 2019 yıllarında memurlara yapılacak zam oranları belirlendi.

Buna göre Memurlara 2018 yılı için yüzde 4+3,5 oranında, 2019 yılı içinde yüzde 4+5 oranında zam yapılmasında anlaşmaya varıldı. Ayrıca bu yıllardaki enflasyon rakamları , verilen zam oranını aşması halinde aradaki fark kamu çalışanlarına ödenecek.

Teknisyen Maaşı Ne Kadar?

D/KHizmet YılıEğitim DurumuNet Maaş
12/2Yeni BaşlayanLise2.809 TL
11/2 3 yılLise2.810 TL
10/2 6 yılLise2.812 TL
9/2 9 yılLise2.815 TL
8/2 12 yılLise2.818 TL
7/2 15 yılLise2.872 TL
2/625 yıl ve üzeriLise3.241 TL

Not: Maaş hesaplamasında, kamu kurumlarında görevine yeni başlayan, bekar ve çocuksuz personel kriterleri dikkate alınmıştır. Hesaplamaya sendika aidatı, BES kesintisi, fazla mesai ve kalkınmada öncelikli bölgelerdeki ek tazminat yansıtılmamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 63 YORUM
 1. ahmet dedi ki:

  admin2016 kpss ortaogretim den 83.89 aldıım atanırmıyım endustri meslek lisesi elektrık bolumu mezunuyum

  1. admin dedi ki:

   Ahmet bey puanınız çok iyi net bişey söyleyemem ancak atanma ihtimaliniz oldukça yüksek.Branş sıralaması yayınlandığında kontrol edin tekrar bize yazın. Selamlar.

 2. Timur dedi ki:

  Ben meslek lisesi elektrik mezunuyum kpss ortaogretimden 84.95 aldim atanma sansim yuksek mi ikinci haziranda kesinmi

  1. Timur dedi ki:

   Bide is isleri ve dhmi maaslari ne kadar

   1. admin dedi ki:

    İç işlerinde standart teknisyen maaşı verilmektedir.Ancak Devlet Hava Meydanları KİT işletmesi olduğu için teknisyen maaşları oldukça yüksektir.

  2. admin dedi ki:

   Branş bazında sıralamanız nedir? Ona göre analiz yapmak lazım

 3. ahmet dedi ki:

  merhaba ben eet güvenlik sistemleri mezunuyum tahmin maaş fiyat aralığı ne kadar dır

 4. Gurbetci dedi ki:

  Merhaba, ben meslegi avrupada teknical collage of Aarhus’ta aldım. Türkiyede teknisyen olarak atanma ihtimalim nedir? Benim için zorlukmu kolaylikmidir?

  1. admin dedi ki:

   Mezuniyetinizin Türkiye’de denkliği olması gerekiyor.Eğer Türkiyede meslek lisesi diplamasına ve denk ise kpss lise düzeyinden girebilir ve bölümünüzle iligli teknisyen kadrolarına başvuru yapabilirsiniz.

 5. Adem gülhan dedi ki:

  Merhaba, ortaöğretim bilişim taknolojileri bölümü mezunuyum, kpss puanım 88,39. branş sıralamam 246 dan 186 ya düştü. Haziranda atanma durumum nedir acaba. Tşk. Birde botaş teknisyen maaşları nasıldır, bilginiz varmıdır. Tşk.

  1. admin dedi ki:

   Alımlara bağlı ama haziranda olmasa bile diğer atamalarda şansınız yüksek.Fakat ortaöğretime verilecek kadrolar durumunuzu belirler.

 6. Yılmaz Kızılay dedi ki:

  Merhaba ben Bilişim Teknolojileri/Web Programlıcığı Meslek Lise mezunuyum 2016 KPSS P94 Puanım 72,41 sizce nedir benim durumum atamam olur mu?

  1. admin dedi ki:

   Merkezi atamalarda atanmanız mümkün değil hocam.Sözleşmeli ve mülakatlı alımlar için bişey söyleyemeyiz ama

 7. recep dedi ki:

  Meraba meslek lisesi motor bolum mezunuyum puanm 87 brans sıralamam 3 şansım yüksekmi

  1. admin dedi ki:

   Haziranda olur inşallah

   1. recep dedi ki:

    hocam haklı çıktınız haziranda atandım kastamonu il özel idare motor teknisyeni sizden şart konusunda bilgi alabilirmiyim

    1. admin dedi ki:

     Şart derken?

     1. recep dedi ki:

      Özür dilerim yanlış belirttim özel idareler hakkındaki fikriniz diyecektim sayın hocam teşekkür ederim

     2. admin dedi ki:

      İl Özel idarelerinde sosyal denge tazminatı(SDS) vardır. Kreş ve lojman olanakları diğer kurumlara göre daha iyidir. Tek dezavantajı başka şehirlere tayin olmazsınız.Başka kurumlara nakille geçersiniz.

 8. tekin dedi ki:

  merhaba hocam sivil memur teknisyen olarak atandım kadro derecesi 12 hocam maaşları nasıl ve merkezi atamadan tercih yapa bilirmiyim tşk

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, öncelikle işiniz hayırlı olsun yeni başlayan bekar, çocuksuz net teknisyen maaşı: 2.539 TL dir. Evli veya çocuk varsa buna aile ve çocuk yardımı ekleniyor.
   Ayrıca mezun olduğunuz lisedeki bölümün önlisansta devamı varsa ve önlisansta ilgili bölümü bitirmeniz halinde üst unvanın zam ve tazminatlarından faydalanırsınız yani kadronuz teknisyen olsa dahi tekniker maaşı alırsınız.

 9. Mazlum dedi ki:

  Döner sermaye dahilmi

  1. admin dedi ki:

   Dahil

 10. daryoush rouhi dedi ki:

  merhaba ben daryoush , Iran tebriz sehrinden , radioloji bolumunden lisansim var ,10 yil radioterapi is tecrubem var , YOK den denkilik yapdirdim radioloji teknikeri onlisans kayitlandim , turkyede calismak istyorum (ozel ya devlet hastanesinde her hangisi olursa ) beni bilgilendirirmisiniz lutfen

 11. Saban dedi ki:

  Merhaba Ben kgm teknikerlik kazandim (sozlesmeli) dhmi alim yapiyor acaba dhmi te gecsemmi tam karar veremedim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba devlet hava meydanlarını tavsiye ederim.Geçme imkanınız varsa geçin

 12. ömer dedi ki:

  selamın aleyküm hocam ben 74,08614 puan aldım dhmi ‘ne atanma ihtimalim nedir sizce ortaöğretim elektonik mezunuyum.

  1. admin dedi ki:

   Atanma ihtimaliniz çok yüksek değil ancak atanmanızı DHMİ’ nin elektronik teknisyeni ihtiyacı ve sizin KPSS’ deki branş sıralamanız belirler.

 13. Serkan dedi ki:

  Kpss ortaogretim makine bolumu mezunuyum 75 puanim var 2017/1 tercihlerinde dhmi teknisyenlik tercih ettim atanma ihtimalim varmi

  1. admin dedi ki:

   Branş sıralamasında kaçıncı sıradasınız?

 14. Ali dedi ki:

  Selam. Bu maaşlar 1 sene içinde ele geçen ortalama maaşlar mıdır?. Yani vergi dilimi kesintisi v.s. de oluyor ya hani.

  1. admin dedi ki:

   Bu yazıda bekar, çocuksuz, göreve yeni başlayan net teknisyen maaşı hesaplanmıştır.Teknik hizmetler sınıfındaki teknisyenler vergi dilimine girmez ama sağlık bakanlığında sağlık hizmetleri sınıfında çalışan teknisyenler nöbet, mesai ve icap ücretleri nedeniyle kasım ve aralık aylarında vergi dilimine girerler.

 15. nurullah dedi ki:

  merhabalar admin puanıım 95.49311 gelme olasılıgı nedir brans sıralama 56

  1. admin dedi ki:

   Hangi bölümden mezunsunuz?

 16. Hüseyin dedi ki:

  meraba. teknisyenim bu ilk yılım aslaletim tamamlanırsa veya bu yıl içinde maaşımda bir zam söz konusu mu

  1. admin dedi ki:

   Çok artmaz 15-20 lira artış olur

 17. Yılmaz dedi ki:

  Merhaba hocam.2016 kpss önlisantan 81,5 puan aldım belediye tahsildar memurluğu için tercih verecem sizce atanma ihtimalim ne kadardır.teşekkür ederim…

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, bu atamalarda kadrolar beklenilenden az geldi o yüzden pek yorum yapamıyoruz.Tercihinizi yaptıysanız sonucu beklemek kalıyor.

 18. abdultalip dedi ki:

  teiaşta kadrolu işçi elektrik teknisyenliği mi iyi yoksa emniyet müdürlüğünde memur elektrik teknisyenimi tavsiyeniz nedir yardımcı olsanız çok sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Kesinlikle Teiaşta teknisyenlik tavsiye ederim. Maaş ve diğer haklar yönünden KİT kurumlar çok iyidir.

 19. Doğan Alkış dedi ki:

  Merhaba hocam benim de puanım 82.17 siralama kendi branş bazıda 132 dhm gelme şansı var mı

  1. admin dedi ki:

   Bekleyip görücez hocam.

 20. Doğan Alkış dedi ki:

  Tabi ben teiaş da elektrik teknisyeni olarak çalışıyorum işçi statüsünde hocam yeni atandım ama dhm ye geçmek istiyorum geçebilir miyim bu puanla hocam 😊

 21. Burçin Emre dedi ki:

  Merhaba hocam makine teknisyenliği için tercih yaptım puanım 79.25 branş bazında 56 . Sıradayım DHMİ için şansım nedir

  1. admin dedi ki:

   Bekleyip göreceğiz hocam yorum yapamıyorum.

 22. Erhan dedi ki:

  Hocam mrb bilişim teknoloji Web tasarımı bilgisayar bölümü mezunuyum 89 puanım var bu atama ve diğer atamalarda şansım var mı.gorustugum bılgı aldığım dershaneler son atamaya kadar şansımın çok az olduğunu soyledıler bılgı verebılirmısın

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, bildiğiniz üzere merkezi atamalarda kadrolar iyice azaltıldı. Şimdi önümüzde 2 tane merkezi atama olacak sizin atanma durumunuz sizin alanınızdan alacakları kadroya bağlı.Dolayısıyla tahminde bulunmak oldukça zor.

 23. Nagihan öcal dedi ki:

  Ben 31 yıllık 657 ye tabi besin teknisyeniyim teknisyenler arasında özel hizmet tazminatında çalışma şartlarına göre fark olduğunu bunun maaşlara yansıdığını öğrenmistim doğru bilgiyi nerden alırım yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Teknik Hizmetler Sınıfında istihdam edilen Teknisyenlerin bildiğim kadarıyla özel hizmet tazminatları eşittir. Ancak sizin bahsettiğiniz arazi tazminatı sanırım.Bu husus zam ve tazminatlar kararnamesinde şöyle geçer; “Zam ve tazminatları belirleyen mezkur Kararnamenin II sayılı cetvelin (E ) teknik hizmetler bölümünün 6 ncı fıkrasında “Teknik Hizmetler Sınıfına ait kadrolarda bulunan personelden; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olmak şartıyla arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışanlara (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil), çalışılan her gün için aşağıda gösterilen oranlarda ayrıca özel hizmet tazminatı ödenir.”

 24. barış dedi ki:

  hocam meraba ortaögretim metal teknolojisi bölümü branş sıralaması 15 puan 85,5 ayrıca E ehliyeti kaorifer seltifikası var. atamma ihtimalimim varmı yaş 37

 25. Adem dedi ki:

  Ben şuan bandırma eti maden işletmelerinde işçi statüsünde 7 yıldır çalışmaktayım önlisans makine mezunuyum dhmi ye geçmek istiyorum yada daha iyi hangi kuruma geçmeliyim yada burada kalmalımıyım önümüzdeki KPSS ye hazırlanıcam hala karar veremediğim için konsatre olamıyorum ben Balıkesirliyim yine bu bölgede çalışmak istiyorum 28 yaşındayım tecrübelerinize dayanarak bi fikir verirseniz çok sevinirim.

 26. Mevlüt Hazım dedi ki:

  Merhaba hocam Meslek lisesi Elektrik Elektronik mezunuyum. kpps ortaöğretim 72,83. Atanma ihtimali var mıdır yoksa 2018 kpss hazırlanmaya başlıyım mı?

  1. admin dedi ki:

   Memur alımları azaltıldı atanma şansınız düşük 2018 Kpss ye hazırlanmaya başlayın bence.

 27. Gg dedi ki:

  İyi günler 95 puan ve uzeri alıp meslek lisesi mezunuyum teknisyen olma şansımız var mıdır?

  1. admin dedi ki:

   Bölüm nedir?

 28. Serkan dedi ki:

  Kamuda çalışan teknisyen bayramlarda ne kadar ikramiye alır

  1. admin dedi ki:

   Kamuda işçi statüsünde çalışanlara bayram ikramiyesi verilir. Ancak 657 sayılı kanuna göre memur kadrosunda olanlara ikramiye verilmez.

 29. Meryem dedi ki:

  TCDD Vagon teknisyeni maaşı hakkında bilgi verir misiniz ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba TCDD’ de net teknisyen maaşı 3.583 TL’dir bunun üzerine bir miktar performans ücreti ekleniyor. Ortalama 3.750-3.900 TL’yi buluyor.

 30. Ahmet dedi ki:

  TCDD genel müdürlükte çalışan bekar teknisyen personelin net maaşları konusunda bilginiz var mı ? Demir yollarına yerleştim fakat şimdi 657 tabi teknisyen olarak çalışıyorum maaş farkı ikna edici olursa başvuracağım
  vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba TCDD’ de net teknisyen maaşı 3.583 TL’dir bunun üzerine bir miktar performans ücreti ekleniyor. Ortalama 3.750-3.900 TL’yi buluyor.

 31. isa dedi ki:

  merhabalar kolay gelsin kamu üniversitesinde teknisyen kadrosundayım TCDD ye veya DHMİ YE geçiş yapmak zormudur birde geçtiğimiz zaman maaş artışı olurmu

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, kurumlar arası nakil zordur hele ki üniversitede, ancak geçiş yapmayı başarırsanız 600-1.000 TL gibi bir maaş artışı olur.

BİR YORUM YAZ