VHKİ Maaşları 2017

VHKİ Ne İş Yapar?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi Veri Hazırlama ve Kontrol işletmeni kamu kurumlarında unvanlı memurluklar olarak anılmaktadır. Yani memur kadrosuna haiz olanlar kurumlarındaki mevzuatına göre şartlarını taşımaları halinde bu kadroya geçebilmektedirler.Genel olarak büro işlerinde görev yapan VHKİ’ ler her türlü yazışma işlemlerini bilgisayar ortamında gerçekleştirirler.

VHKİ’ler Ne Kadar Zam Alacaklar ?

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi olarak görev yapan Memurlar ile hükümet arasında yürütülen toplu sözleşme 2015 yılı Ağustos ayında imzalandı. Buna göre Memurlara 2017 yılı için ilk 6 ay (Ocak-Temmuz) % 3 oranında, ikinci 6 ay (Temmuz-Aralık) için de % 4 oranında zam yapılmasına karar verildi. Ayrıca enflasyon, verilen zam oranını aşması halinde aradaki fark kamu çalışanlarına ödeneceği yönünde toplu sözleşmede yer aldı.

2017 Yılı Ocak – Temmuz Dönemi VHKİ Maaşları:

D/KHizmet YılıEğitim DurumuNet Maaş
9/1Yeni BaşlayanLisans2.476 TL
8/1 3 yılLisans2.479 TL
7/1 6 yılLisans2.535 TL
1/425 yıl ve üzeriLisans2.972 TL
Maaş hesaplamasında;
– Lisans mezunu, bekar ve çocuksuz olan personel dikkate alınmıştır.Hesaplamaya sendika aidatı ve kalkınma öncelikli bölgelerdeki ek ödeme dahil edilmemiştir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 37 YORUM
 1. Salih dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş. Teşekkürler

 2. Gizem dedi ki:

  Vhki ile memur arasında ne gibi fark var?

  1. admin dedi ki:

   Kurumlarda genellikle veri hazırlama unvanı için bilgisayar işletmenliği sertifikası zorunluluğu vardır.Yani vhki ler daha çok bilgisayarda işlemlerini yürütürler.Memurlardan farkı budur ayrıca memurdan 35 lira fazla maaş alırlar.

 3. Hüseyin dedi ki:

  Bu kadroya atanmak için ne yapmamız lazım

  1. admin dedi ki:

   Veri hazırlama ve kontrol işletmeni B grubu kadrodur dolasıyla 2 yılda bir yapılan KPSS-B sınavına girmeniz gerekiyor.

 4. davut dedi ki:

  kaç puan almak gerekiyor

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, bu kadroya atanma puanı değişkenlik göstermektedir.Önlisans mezunları için 83 ve üzeri lisans mezunları için 85 ve üzeri puan almak gerekiyor.

 5. şems dedi ki:

  önlisansım puanım 87.55 versem ilk atamada gelir mi ve tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunuyum bilgisayar sertifikam yok ama bilgisayar derslerimiz çoktu trankirip bilgisayar sertikasının yerine geçer mi ?

  1. admin dedi ki:

   Verilecek kadro önemli puanınız çok iyi ilk olmazsa 2. atamada gelecektir.

   1. bebis dedi ki:

    Ben ekonometri 3. Sınıf öğrencisiyim kpss b 85 üstü alsam atamam olur mu birde her sene vhki alım yapıyor mu

 6. seda dedi ki:

  Ben bilgisayar muhendisliği öğrencisiyim. bilgisayar sertifikam yok. bölümümden dolayı sertifika zorunluluğum kalkar mı?

  1. admin dedi ki:

   Siz hangi öğrenim düzeyinden sınava girdiniz?Eğer ortaöğretim ise şuan bölümünüzden dolayı sertifika zorunluluğu kalkmaz çunkü mezun değilsiniz. Bilgisayar sertifikası geçerlik kuralında kurumlar kişinin atanmadan önce bitirdiği bölümde bilgisayar dersi alıp almadıklarına bakar bunuda zaten mezuniyet sonrasında transkriptle kanıtlıyorsunuz. Eğer siz lisans kpss ye girmişseniz zaten mezun olmadan tercih yapamıyorsunuz.Mezun olmanız durumunda bölümünüz bilgisayar sertifikasını karşılar.Sertika için kursa gitmenize gerek yok.

 7. hasan dedi ki:

  önlisans puanım 72 türkiye iş kurumunda memur olarak atanma ihtimalim nasıl bilgi verir misiniz

  1. admin dedi ki:

   Merkezi atamalarda 72 puanla atanmanız pek mümkün gözükmüyor.

 8. Sunay dedi ki:

  Ben 2 yıllık muhasebe mezunuyum kpss önlisans için tercih yapıcam üniversitede bilgisayar dersi gördük liseden de bilgisayar bölümü çıkışlıyım 6225 kodlu yani bilgisayar sertifikam yok başvuru yapabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, mezun olduğunuzda verilen transkriptte bilgisayar dersleri açık şekilde gözüküyorsa bilgisayar sertifikası alma zorunluluğu yok

 9. Sunay dedi ki:

  Bir sorum daha var önlisans kpss puanım 72 atanma ihtimalim varmıdır.

  1. admin dedi ki:

   72 puanla merkezi atamalarda atanma ihtimaliniz çok düşük ancak atamalarda tercih yapın şansınızı deneyin önümüzdeki atamalarda ne kadar memur alınacak bilemiyoruz.Ayrıca bazı kurumlar sözlü mülakatla alım yapıyor örneğin mübaşirlik zabıt katipliği infaz koruma gibi bu kurumların alımlarına da başvurun.

 10. Mert dedi ki:

  Merhaba . Ortaöğretim yiyecek içecek hizmetleri mutfak mezunuyum .kpss ortaöğretim puanım 73 . Egm aşçı alımı ilanına başvurdum . Sizce atanma şansım nedir ?

  1. admin dedi ki:

   Hakkınızda hayırlısı olsun.Mülakat var mı? Eğer varsa kesin bişey söylemek mümkün değil mülakat listesine girersiniz umarım

 11. Mert dedi ki:

  Evet mülakat var . Fakat başvurular biteli 21 gün oldu halen başvuru sonuçları açıklanmadı . Mülakatlarda yemekmi yaptıracaklar . Yoksa sözlümü olacak o konudada açıklama yapılmadı .

  1. admin dedi ki:

   Ülkemizdeki yaşanan hadiseden dolayı kurumlar personel alımında daha dikkatli davranıyorlar.Dolayısıyla bu tarz gecikmeler olabliyor.Mülakatı sözlü yaparlar ama başvuru koşullarını bilmiyorum.Eğer yetenek sınavı yapacağız demişlerse onu da yaparlar.

 12. esmanur dedi ki:

  merhaba radyolojı mezunuyum bılgısayar sertıfıkam var önlısans puanım84ç29 atanma şansım var mı

  1. admin dedi ki:

   Sağlık Bakanlığı kadrolarına atanma ihtimaliniz oldukça yüksek.

  2. Bilal dedi ki:

   Radyoloji mezunları artık ne iş olsa yaparım modaya geçmiş demek ki benim gibi. Sağlık bitti artık 82 aldım ama radyoloji den atanmak imkansız gibi bişey mübaşirlik falan kovalıycaz artık.

 13. Ltfcn dedi ki:

  Önlisans mezunu maliye bakanlığına vhki olarak atanan bir memur tüm özlük ve ödenekleriyle beraber tahmini ortalama ne kadar maaş alır?
  Teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile kamu kurumlarındaki bazı istisnai unvcanlar hariç aynı unvandaki maaşlar eşitlendi. Yani Maliye, milli eğitim ,Sgk farketmez vhki maaşları tüm kurumlarda aynıdır. Sadece kalkınmada öncelikli illerde maaşlar bir miktar farkedebilir örneğin Hakkari de çalışan vhki ile yalova da çalışan vhki arasında 90-100 lira fark olabilir aynı kurum olsa bile.
   Sonuç olarak göreve yeni başlayan, bekar, çocuğu olmayan, lisans mezunu Vhki Maaşı: 2.476 TL dir. Bu hesaplamaya dil tazminatı eklenmemiştir.

 14. HSN dedi ki:

  MEB LİSEDE MEMUR OLAN AMBAR MEMURU OLARAK GÖREVLENDİRİLEBİLİR Mİ

  1. admin dedi ki:

   Görev tanımına bakılması lazım büyük ihtimalle görevlendirme yapılır.Her iki unvanda genel idare hizmetleri sınıfı içinde yer alıyor.

 15. Mrtn dedi ki:

  Merhaba admin bey ben bir örgün myo okurken bilgisayar dersi aldım bilgisayar-1 ve bilgisayar-2 olarak ve 2 sindende cc üstü alarak geçtim ama 2.sınıfta okulu bıraktım simdi aöf emlak yönetimi okuyorum bitirdiğimde bilgisayar sertifikam yerine geçer mi? Bir de f klavye felan kanunu getirilmiş bu ne bize bilgisayar dersin world excell gösterdiler ama f klavye değildi klavyeler geçerli olur mu Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Bununla ilgili net bişey söyleyemem çünkü okulda bilgisayar dersini aldığınızı ancak transkript ile kanıtlayabilirsiniz.Siz mezun olmadığınız için size transkrip verilmemiştir.

 16. Toprak dedi ki:

  Merhaba adli tip kurumunda yeni ise başlayacak bir vhki ne kadar maaş alır?

 17. Tuğba dedi ki:

  Bölümüm muhasebe ve vergi uygulamaları kpss 2016 da 84.52 aldım merkezi atamada yerleşebilir miyim

  1. admin dedi ki:

   Branş sıralamanız kaçta şuan?

 18. Tuğba dedi ki:

  Bir sorum daha olacak sözleşmeli ile kadrolu arasında belirgin farklar neler 2017\4 tercih yapmalı miyim yapsam yerlesme oldugu durumda gitmesem ne gibi bir sorun olur

  1. admin dedi ki:

   Maaş olarak fark yok ancak özlük hakları yönünden ciddi farklar var 657 sayılı DMK 4/B bendine göre çalışanlar sözleşmeli memur olarak anılırlar ve her yıl sözleşme imzalanır.Diğer kadrolu memurlara göre iş güvencesi yoktur.

  2. admin dedi ki:

   4/B sözleşmeli atamalara başvuru yaparsanız ve yerleşirseniz KPSS puanınız yanmaz. Daha sonra yapılacak kadrolu atamlara başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ