Vhki Maaşları 2018

VHKİ Kimdir?

Veri Hazırlama ve Kontrol işletmeni, kamu kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak görev yapan unvanlı memurluktur.

Memur kadrosuna haiz olanlar, kurumlarındaki unvan değişikliği yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımaları halinde VHKİ kadroya geçebilmektedirler. Memur kadrosundan VHKİ kadrosuna geçenlerde bir miktar maaş artışı olur.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenleri genel olarak büro ortamında çalışır, yazışma ve evrak işleri yapar ve her türlü evrakın dosyalanarak arşivlenmesinden sorumludur.

VHKİ’ler Ne Kadar Zam Alacaklar ?

Kamu çalışanlarının zam oranları iki yılda bir yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde belirleniyor. Görüşmeye memurları temsilen, en çok üyeye sahip olan yetkili sendika, işveren olarak ta hükumet katılıyor. 2017 yılı Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 2018 ve 2019 yıllarında memurlara yapılacak zam oranları belirlendi.

Buna göre Memurlara 2018 yılı için yüzde 4+3,5 oranında, 2019 yılı içinde yüzde 4+5 oranında zam yapılmasında anlaşmaya varıldı. Ayrıca bu yıllardaki enflasyon rakamları , verilen zam oranını aşması halinde aradaki fark kamu çalışanlarına ödenecek.

VHKİ Maaşı Ne Kadar?

D/KHizmet YılıEğitimNet Maaş
13/3Yeni BaşlayanLise2.791 TL
10/2Yeni BaşlayanÖn Lisans2.794 TL
9/1Yeni BaşlayanLisans2.797 TL
8/1 3 yılLisans2.800 TL
7/1 6 yılLisans2.864 TL
6/1 9 yılLisans2.868 TL
5/1 12 yılLisans2.874 TL
1/425 yıl ve üzeriLisans3.358 TL

Not: Maaş hesaplamasında, kamu kurumlarında görevine yeni başlayan, bekar ve çocuksuz personel kriterleri dikkate alınmıştır.Hesaplamaya sendika aidatı, BES kesintisi, fazla mesai ve kalkınmada öncelikli bölgelerdeki ek tazminat yansıtılmamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 77 YORUM
 1. Salih dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş. Teşekkürler

 2. Gizem dedi ki:

  Vhki ile memur arasında ne gibi fark var?

  1. admin dedi ki:

   Kurumlarda genellikle veri hazırlama unvanı için bilgisayar işletmenliği sertifikası zorunluluğu vardır.Yani vhki ler daha çok bilgisayarda işlemlerini yürütürler.Memurlardan farkı budur ayrıca memurdan 35 lira fazla maaş alırlar.

   1. Zumisko dedi ki:

    Iyi gunler size bir sey soracgjm esim ekpss kamu hastanr kurumu baskanligina veri hazirlama kontrol isletmenliginolarak arandi..engelli kadroyla yasadigmiz sehire tayin isteme hakki varmi varsa n kadar zamanda acaba isteyebikir

    1. admin dedi ki:

     Merhabalar,öncelikle eşinizin kadrosu hayırlı olsun engelli personellerin bir kereye mahsus olmak üzere istediği şehre tayin isteme hakları mevcuttur.Ancak ilgili yönetmeliğe tam hakim olmadığım için tayin isterken engellilik oranına dikkat ediyorlar mı bilmiyorum.Ayrıca engelli, aday memur olsa dahi tayin isteyebiliyor.Daha net bilgileri eşinizin atandığı hastanenin insan kaynakları bölümünden alabilirsiniz.

 3. Hüseyin dedi ki:

  Bu kadroya atanmak için ne yapmamız lazım

  1. admin dedi ki:

   Veri hazırlama ve kontrol işletmeni B grubu kadrodur dolasıyla 2 yılda bir yapılan KPSS-B sınavına girmeniz gerekiyor.

 4. davut dedi ki:

  kaç puan almak gerekiyor

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, bu kadroya atanma puanı değişkenlik göstermektedir.Önlisans mezunları için 83 ve üzeri lisans mezunları için 85 ve üzeri puan almak gerekiyor.

 5. şems dedi ki:

  önlisansım puanım 87.55 versem ilk atamada gelir mi ve tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunuyum bilgisayar sertifikam yok ama bilgisayar derslerimiz çoktu trankirip bilgisayar sertikasının yerine geçer mi ?

  1. admin dedi ki:

   Verilecek kadro önemli puanınız çok iyi ilk olmazsa 2. atamada gelecektir.

   1. bebis dedi ki:

    Ben ekonometri 3. Sınıf öğrencisiyim kpss b 85 üstü alsam atamam olur mu birde her sene vhki alım yapıyor mu

 6. seda dedi ki:

  Ben bilgisayar muhendisliği öğrencisiyim. bilgisayar sertifikam yok. bölümümden dolayı sertifika zorunluluğum kalkar mı?

  1. admin dedi ki:

   Siz hangi öğrenim düzeyinden sınava girdiniz?Eğer ortaöğretim ise şuan bölümünüzden dolayı sertifika zorunluluğu kalkmaz çunkü mezun değilsiniz. Bilgisayar sertifikası geçerlik kuralında kurumlar kişinin atanmadan önce bitirdiği bölümde bilgisayar dersi alıp almadıklarına bakar bunuda zaten mezuniyet sonrasında transkriptle kanıtlıyorsunuz. Eğer siz lisans kpss ye girmişseniz zaten mezun olmadan tercih yapamıyorsunuz.Mezun olmanız durumunda bölümünüz bilgisayar sertifikasını karşılar.Sertika için kursa gitmenize gerek yok.

 7. hasan dedi ki:

  önlisans puanım 72 türkiye iş kurumunda memur olarak atanma ihtimalim nasıl bilgi verir misiniz

  1. admin dedi ki:

   Merkezi atamalarda 72 puanla atanmanız pek mümkün gözükmüyor.

 8. Sunay dedi ki:

  Ben 2 yıllık muhasebe mezunuyum kpss önlisans için tercih yapıcam üniversitede bilgisayar dersi gördük liseden de bilgisayar bölümü çıkışlıyım 6225 kodlu yani bilgisayar sertifikam yok başvuru yapabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, mezun olduğunuzda verilen transkriptte bilgisayar dersleri açık şekilde gözüküyorsa bilgisayar sertifikası alma zorunluluğu yok

 9. Sunay dedi ki:

  Bir sorum daha var önlisans kpss puanım 72 atanma ihtimalim varmıdır.

  1. admin dedi ki:

   72 puanla merkezi atamalarda atanma ihtimaliniz çok düşük ancak atamalarda tercih yapın şansınızı deneyin önümüzdeki atamalarda ne kadar memur alınacak bilemiyoruz.Ayrıca bazı kurumlar sözlü mülakatla alım yapıyor örneğin mübaşirlik zabıt katipliği infaz koruma gibi bu kurumların alımlarına da başvurun.

 10. Mert dedi ki:

  Merhaba . Ortaöğretim yiyecek içecek hizmetleri mutfak mezunuyum .kpss ortaöğretim puanım 73 . Egm aşçı alımı ilanına başvurdum . Sizce atanma şansım nedir ?

  1. admin dedi ki:

   Hakkınızda hayırlısı olsun.Mülakat var mı? Eğer varsa kesin bişey söylemek mümkün değil mülakat listesine girersiniz umarım

 11. Mert dedi ki:

  Evet mülakat var . Fakat başvurular biteli 21 gün oldu halen başvuru sonuçları açıklanmadı . Mülakatlarda yemekmi yaptıracaklar . Yoksa sözlümü olacak o konudada açıklama yapılmadı .

  1. admin dedi ki:

   Ülkemizdeki yaşanan hadiseden dolayı kurumlar personel alımında daha dikkatli davranıyorlar.Dolayısıyla bu tarz gecikmeler olabliyor.Mülakatı sözlü yaparlar ama başvuru koşullarını bilmiyorum.Eğer yetenek sınavı yapacağız demişlerse onu da yaparlar.

 12. esmanur dedi ki:

  merhaba radyolojı mezunuyum bılgısayar sertıfıkam var önlısans puanım84ç29 atanma şansım var mı

  1. admin dedi ki:

   Sağlık Bakanlığı kadrolarına atanma ihtimaliniz oldukça yüksek.

  2. Bilal dedi ki:

   Radyoloji mezunları artık ne iş olsa yaparım modaya geçmiş demek ki benim gibi. Sağlık bitti artık 82 aldım ama radyoloji den atanmak imkansız gibi bişey mübaşirlik falan kovalıycaz artık.

 13. Ltfcn dedi ki:

  Önlisans mezunu maliye bakanlığına vhki olarak atanan bir memur tüm özlük ve ödenekleriyle beraber tahmini ortalama ne kadar maaş alır?
  Teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile kamu kurumlarındaki bazı istisnai unvcanlar hariç aynı unvandaki maaşlar eşitlendi. Yani Maliye, milli eğitim ,Sgk farketmez vhki maaşları tüm kurumlarda aynıdır. Sadece kalkınmada öncelikli illerde maaşlar bir miktar farkedebilir örneğin Hakkari de çalışan vhki ile yalova da çalışan vhki arasında 90-100 lira fark olabilir aynı kurum olsa bile.
   Sonuç olarak göreve yeni başlayan, bekar, çocuğu olmayan, lisans mezunu Vhki Maaşı: 2.476 TL dir. Bu hesaplamaya dil tazminatı eklenmemiştir.

 14. HSN dedi ki:

  MEB LİSEDE MEMUR OLAN AMBAR MEMURU OLARAK GÖREVLENDİRİLEBİLİR Mİ

  1. admin dedi ki:

   Görev tanımına bakılması lazım büyük ihtimalle görevlendirme yapılır.Her iki unvanda genel idare hizmetleri sınıfı içinde yer alıyor.

 15. Mrtn dedi ki:

  Merhaba admin bey ben bir örgün myo okurken bilgisayar dersi aldım bilgisayar-1 ve bilgisayar-2 olarak ve 2 sindende cc üstü alarak geçtim ama 2.sınıfta okulu bıraktım simdi aöf emlak yönetimi okuyorum bitirdiğimde bilgisayar sertifikam yerine geçer mi? Bir de f klavye felan kanunu getirilmiş bu ne bize bilgisayar dersin world excell gösterdiler ama f klavye değildi klavyeler geçerli olur mu Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Bununla ilgili net bişey söyleyemem çünkü okulda bilgisayar dersini aldığınızı ancak transkript ile kanıtlayabilirsiniz.Siz mezun olmadığınız için size transkrip verilmemiştir.

 16. Toprak dedi ki:

  Merhaba adli tip kurumunda yeni ise başlayacak bir vhki ne kadar maaş alır?

 17. Tuğba dedi ki:

  Bölümüm muhasebe ve vergi uygulamaları kpss 2016 da 84.52 aldım merkezi atamada yerleşebilir miyim

  1. admin dedi ki:

   Branş sıralamanız kaçta şuan?

 18. Tuğba dedi ki:

  Bir sorum daha olacak sözleşmeli ile kadrolu arasında belirgin farklar neler 2017\4 tercih yapmalı miyim yapsam yerlesme oldugu durumda gitmesem ne gibi bir sorun olur

  1. admin dedi ki:

   Maaş olarak fark yok ancak özlük hakları yönünden ciddi farklar var 657 sayılı DMK 4/B bendine göre çalışanlar sözleşmeli memur olarak anılırlar ve her yıl sözleşme imzalanır.Diğer kadrolu memurlara göre iş güvencesi yoktur.

  2. admin dedi ki:

   4/B sözleşmeli atamalara başvuru yaparsanız ve yerleşirseniz KPSS puanınız yanmaz. Daha sonra yapılacak kadrolu atamlara başvuru yapabilirsiniz.

 19. Sevoo dedi ki:

  V.h.k.i işi daha mi zor

  1. admin dedi ki:

   zor değil bilgisayar başı çalışıyorsunuz normal memurluk işleri

 20. ayse dedi ki:

  merhabalar,bilgisayar mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim okulumun uzaması durumu olduğundan seneye olacak olan önlisans kpss ye girmeyi düşünüyorum buradan hangi yolda ilerleyebilirim

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar, KPSS ye bilindiği üzere en son öğrenim düzeyinden giriliyor. 2018 de yapılacak olan KPSS ye Ön lisans düzeyinden girebilmeniz için 2018 KPSS Lisans başvurularının son günü itibariyle bilgisayar mühendisliğinde hala okuyor olmanız gerekiyor yani mezun olmamanız lazım. ÖSYM Ön lisans başvurularını alırken başvuru kılavuzunda bunu açıkça belirtir. Lisans Kpss Ön Lisanstan önce yapıldığından adayın mezuniyetine bakar eğer lisans Kpss başvuru tarihleri arasında aday lisans mezunuysa lisans Kpss ye girmek mecburiyetindedir.

   1. ayse dedi ki:

    Tahminlerimce seneye mezun olamayacağım okulum 1 dönem uzayacak bu sebepten önlisansa girmek istiyorum giremez miyim

    1. admin dedi ki:

     Tahmini olarak mezuniyet tarihinizi söyler misiniz ? Daha net bilgi verebilirim bu arada ön lisans mezunu musunuz?

 21. Aziz dedi ki:

  Sağlık kurumları işletmeciliği bölümü mezunuyum.önlisans puanım 78.40 atanma ihtimalim var mı

  1. admin dedi ki:

   Çok az kadro verildi maalesef herkes şaşkın.Tercih yapın şansınızı deneyin.

 22. kemal dedi ki:

  Merhaba. Adalet mezunuyum. Lisede ve ilkokulda sürekli bilgisayar dersi aldım. Lisede aldığımız dersler bu sertifikayı kanıtlamak için kullanılabilir mi?

  1. admin dedi ki:

   Lisede bilgisayar dersi almış olmanız yeterlidir.Ancak bunu bir belge ile kanıtlamanız gerekmektedir.

 23. Serhan uzun dedi ki:

  Selam. 399 da memur olmak ile 657 de memur olmak arasjnda ciddi bir maaş farki var mı?
  Bir de acaba 2018 de takriben ne kadar merkezi atama kadrosu belirlenir?

  1. admin dedi ki:

   Unvana göre değişir ama minimum 200 lira maaş farkı var, 399′ a tabi çalışanlar daha yüksek maaş alır.

 24. Baran Can dedi ki:

  Selamlar.. Öğretmenlik mezunuyum.. 82.7 puanım var 7 yıllık B ehliyetim var 2017/1 merkezi alımlarında yerleşme ihtimalim sizce var mı acaba..?! Şimdiden teşekkür ederim..

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, kadrolar beklenilenden az geldi o yüzden analiz yapamıyoruz.Tercih yapıp sonucunu beklemek gerek.

 25. Ebru canbolat dedi ki:

  Meraba,ortaogretim kpss den 87.7 puan aldım vhki olarak atanma şansım varmi bilgisayar isletmenligi sertifikam var.evliyim ve çocuğum var atanirsam ne kadar maas alırım.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, göreve temmuz ayından sonra başlarsanız net maaşınız 2.630 TL olur eğer eşiniz çalışmıyorsa eş yardımı, çocuklarınız varsa çocuk yardımı da alırsınız.

 26. İsmet dedi ki:

  Hocam merhaba, Milli Eğitim Bakanlığı’na Mühendis olarak atanmak için kaç puana ihtiyacım var. Mulakat mı yapıyorlar. Bir de maaşım ne kadar olur.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, bakanlık merkezi atama ile mühendis alıyor.Takip ediyorsunuzdur puanlar yüksek kapatıyor maalesef. Mühendis maaşlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 27. Adem dedi ki:

  Vhki maaşaları temmuzda ne kadar olacak bir bilginiz var mı?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, göreve 9/1 lisans mezunu olarak başlayan veri hazırlama ve kontrol işletmeninin temmuz ayındaki net maaşı : 2.636 TL oldu.Yakın bir zamanda yeni zamla birlikte oluşan tüm derece/kademedeki yeni vhki maaşları gireceğiz.Sitemizi takip edin.

 28. Adem dedi ki:

  Benim bir buçuk yıl doldu 8/1 oldum net maşım ne kadar olur aceba

 29. İrem dedi ki:

  9/1 ne oluyo 8/1 falan ?
  Ben özelde baslicam ne kadar alirim sizce

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, Vhki 657 sayılı DMK’ya tabi olarak çalışan memurlara verilen bir unvandır.Özel sektörde böyle bir pozisyon yok ancak veri girişi elemanı yada ofis memuru olarak denk düşen benzer pozisyonlar var. Ne kadar maaş verileceği şirketten şirkete ve yapılan işe göre değişir.O yüzden özel sektördeki maaş bilgisi hakkında net birşey söyleyemeyiz.

 30. Fikret çağırdan dedi ki:

  Ben diyaliz (%90) hastası olarak sağlık bakanlığına 2011 yılında atandım.Yaklaşık 5 sene memur olarak çalıştım 1 sene 4 aydır da vhki olarak çalışıyorum. Maaşım son zamla 1800 tl. Acaba gerçek maaşım bu mu? Arıyorum ama emsal bulamadim. Eğer varsa bir yönetmelik maddesi bana söylebilir misiniz. Geçen ay 1900 tl alırke bu 1800 düştü. Bu durumdan şüphe duyuyorum da. Bu durumda bigi sahibi arkadaşlardan cevap bekliyorum.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba sağlık bakanlığında maaşlar bu şekilde hesaplanır ancak bunun üzerine sabit döner sermaye eklenince bu yazıda paylaştığımız rakama ulaşması gerekiyor. Sizin bordroda net maaşınız ne kadar ? Paylaşırsanız hesaplama konusunda yardımcı olabiliriz.

 31. Fikret çağırdan dedi ki:

  Sabit te ve performans ta bir sıkıntı yok. Net maaşımda sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Net maaşımda 1800 tl dir. Emsal olan arkadaşlardan yardımcı olmalarıı diliyorum.

 32. berra dedi ki:

  Ekpss vhki atanan ile kpss vhki atanan arasında maaş farki olur mu

  1. admin dedi ki:

   1.derece engel için: 89 TL
   2.derece engel için: 70 TL
   3.derece engel için:30 TL
   maaş farkı vardır

 33. berra dedi ki:

  Vhki gih midr sh midir vhki sh ye geçiş gbi bi durum mümkün müdür

  1. admin dedi ki:

   Vhki Genel İdare Hizmetleri (Gih) sınıfı kadrosudur.Bütün kurumlarda böyledir. SH ise Sağlık Hizmetleri Sınıfıdır bu sınıf içinde sağlıkla ilgili kadrolar vardır sağlık teknikeri,sağlık memuru,laborant Fizyoterapit vs. Sağlıkla ilgili bir bölüm bitirirseniz kurumunuz unvan değişikliği sınavı açtığında GİH ten SH ye yapabilirsiniz.

 34. nergiz dedi ki:

  mrb ben 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum.sağlık bakanlığında v.h.k.i olarak görev yapmaktayım. kadromun bilgisayar programcılığı olarak nasıl değiştirmeliyim. ve v.h.k.i nin normal maaşı ne kadardır normalde önlisans 5 yıllık memurun?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba şuan vhki kadrosundasınız. Önlisans mezuniyetinizden dolayı Programcı yada Tekniker kadrosuna geçebilirsiniz.Bu geçiş kurumunuzun açacağı unvan değişikliği sınavıyla olur. Tekniker kadrosuna geçtiğinizde şuanki maaşınız üzerine +450 TL artış, Programcı kadrosuna geçerseniz +570 TL maaş artışı olur.

 35. sebnem dedi ki:

  merhaba.düz lise mezunuyum şuan maliye son sınıf öğrencisiyim.. bu seneki kpss ortaöğretime gireceğim. düz liselerin atanma şansı daha mı az?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba lise mezunlarının özellikle düz lise mezunlarının atanma şansı oldukça düşük mümkünse sınava lisanstan girin

 36. zeki dedi ki:

  merhabalar ön lisan okuyorum ama kaydımı sildirdima.. bilgisayar dersi aldım… yine gecerli olurmur yoksa illa mezunmu olmam gerekiyor..

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, kamu kurumlarına atamanız yapıldığında kurumlar, bilgisayar dersi aldığınızı kanıtlamanızı ister. Bu durum ancak transkriple mümkün olur. Mezun olmadan okulu bırakanlara transkript veriliyor mu bilmiyorum. O yüzden yanlış yönlendirmek istemem.

 37. Sinan dedi ki:

  Admin merhaba .Bu paylastiginiz vhki maaslari sozlesmeli personel maaşı mi yoksa kadrolu personel maasi midir ? Ayrıca vhki den yukselme yada kurumlar arasi gecisle muhendisligine geçiş mümkün müdür?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, bu sayfadaki maaşlar kadrolu vhki maaşlarıdır. Vhki den yükselme unvan değiştirme ile olur. Kurum unvan değiştirme sınavı açarsa eğitiminizle ilgili diğer unvanlara yükselebilirsiniz. Kurumlar arası nakil aynı kadrolara yapılır. Vhki iken başka kuruma mühendis olarak geçemezsiniz.

BİR YORUM YAZ