Maaş Rehberi

Aşçı Maaşları 2021 Ne Kadar?

Aşçı Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurum ve kuruluşlarında aşçı maaşları ne kadar? Aşçı olarak görev yapan kamu personellerin maaş ve sosyal haklarını inceleyeceğiz.

Aşçı nasıl olunur, görevleri nelerdir, nerelerde çalışırlar gibi sorulara cevap vermeye çalışalım.

Aşçı Nasıl Olunur?

Aşçılık mesleğini düşünen adaylar lisede yiyecek-içecek hizmetleri bölümü okuyarak bu mesleğe ilk adımı atabilirler. Ancak daha ileri düzeyde ve profesyonel anlamda bu mesleği icra etmek isteyen, türk mutfağının yanında birçok ülkenin mutfağını öğrenmek isteyen adayların üniversite eğitimi almaları gerekmektedir.

Üniversite eğitimi için adaylar Yükseköğretim Kurumları Sınavında(YKS) her iki oturuma da katılmaları gerekiyor.

Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testinde başarılı olan adayların, üniversitelerin 4 yıllık “Gastronomi ve Mutfak Sanatları” bölümümü tercih etmeleri gerekiyor.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü bazı üniversitelerde Güzel Sanatlar Fakültesi altında iken bazı üniversitelerde ise Uygulamalı Yüksekokul veya Turizm Fakültesi altında yer almaktadır.

Gastronomi sadece yemek yapma yada  gıda maddelerinin hazırlanıp tüketilmesine ilişkin bir süreç değildir. Yiyecek ve içeceklerin tarihsel gelişme sürecinden başlayarak tüm özelliklerinin ayrıntılı bir biçimde anlaşılması, uygulanması ve geliştirilerek günümüz şartlarına uyarlanması çalışmalarını kapsayan bir bilim dalıdır.

Mezunlar Ne İş Yapar?

Bu bölümden mezun olan adaylar devlette iş bulabilecekleri gibi özel sektörde; restoranlarda turistlik mekanlarda mutfak şefi, aşçı, yöneticilik, gıda kontrolcüsü, tüketim şefi, ARGE ürün geliştirme uzmanı, yemek yazarlığı, gurmelik, sous şef, executive şef pozisyonlarında görev yapabilirler.

Akademik alanda ilerlermek isteyen mezunlar ise seçecekleri alanlar doğrultusunda bu eğitimi veren fakültelerde akademisyen olarak çalışabilirler.

Aşçı Maaşı Ne Kadar?

Kamudaki aşçı maaşları eğitim düzeyine göre değişmektedir. Aşağıdaki tabloda lise mezunu, önlisans mezunu ve lisans mezunu personellerin maaşları derece kademe karşılıkları hesaplanmıştır.

D/KHizmet YılıEğitimNet Maaş
13/3Yeni BaşlayanLise3.931 TL
10/2Yeni BaşlayanÖn Lisans3.940 TL
9/1Yeni BaşlayanLisans3.941 TL
8/1 3 yılLisans3.953 TL
7/1 6 yılLisans4.136 TL
6/1 9 yılLisans4.149 TL
5/1 12 yılLisans4.166 TL
4/1 15 yılLisans4.339 TL
3/1 18 yılLisans4.358 TL
2/1 21 yılLisans4.382 TL
1/1 24 yılLisans4.409 TL
1/425 yıl ve üzeriLisans4.430 TL

Notlar:

1) Maaş hesaplamasında, bekar ve çocuksuz personel kriterleri dikkate alınmıştır.
2) Hesaplamaya zorunlu BES kesintisi ve sendika aidat kesintisi dahil edilmemiştir.
3) Bölgeler arası ek tazminat ve fazla çalışma ücreti dahil edilmemiştir.
4) Sağlık Bakanlığında görev yapanlar için; sabit döner sermaye dahil edilmiş ancak fazla çalışma ücreti ile nöbet ve icap ücretleri dahil edilmemiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ