Maaş Rehberi

Diyaliz Teknikeri Maaşları 2021

Diyaliz Teknikeri Maaşları

Kamu kurumlarında diyaliz teknikeri maaşları ne kadar, göreve yeni başlayanlar ile görevinde 25 yılı dolduranların maaştaki değişimlerini tablo halinde hazırladık.

Ancak maaşa geçmeden önce diyaliz teknikeri kimdir, diyaliz teknikeri nasıl olunur, görevleri nelerdir bu mesleği kısaca tanıyalım.

Diyaliz Teknikeri Kimdir?

Böbrek yetmezliği olan hastalara uzman hekim önderliğinde diyaliz tedavisi sağlayan, hemodiyaliz makinesini kurma, çalıştırmakla görevli sağlık personelidir.

Nasıl Olunur?

Türkiye ve yurt dışındaki üniversitelerde hem örgün eğitim hemde ikinci öğretimde 30 un üstünde üniversitede “Diyaliz” bölümü mevcuttur.

Diyaliz Teknikeri olmak isteyen üniversite adayları bilindiği üzere Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) ‘nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi(TYT)’ ne katılmaları gerekmektedir. TYT ‘ den alacakları puan ile “Diyaliz” programını tercih edebilirler.

Adaylar 2 yılın sonunda bölümü başarıyla bitirmeleri halinde “Diyaliz Teknikeri” unvanına sahip olurlar, bu unvanla kamuda açılacak kadrolara ve özel sektördeki iş ilanlarını başvurabilirler.

İş Alanları

Diyaliz teknikerleri, özel sağlık kuruluşlarında, özel diyaliz merkezlerinde, kamuda ise Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin diyaliz ünitelerinde görev yaparlar.

Kamuda çalışmak isteyen diyaliz teknikerleri Önlisans KPSS‘ ye girmeleri gerekmektedir. KPSS’ den alacakları puanla, Sağlık Bakanlığının yapacağı 4/B sözleşmeli sağlık teknikeri alımlarına ve merkezi memur atamalarına başvuru yapabilirler.

Son yıllarda ki özel diyaliz merkezi ve kamu hastanelerindeki diyaliz ünitelerinin artışı bu mesleğe olan ihtiyacı da artırmaktadır.

Görevleri Nelerdir?

Kamudaki diyaliz teknikerlerinin genel olarak görevleri şunlardır;

+ Diyaliz tedavisine ilişkin tıbbi bakımı sorumlu hekimin direktiflerine göre görev yapmak.

+ Diyaliz hastalarını diyaliz uygulamaları hakkında bilgilendirmek.

+ Hemodiyaliz cihazlarını her hasta için diyalize hazırlamak.

+ Hemodiyaliz cihazının her işlem sonrasında iç ve dış dezenfeksiyonu ile malzemelerin sterilizasyon işlemlerini yürütmek.

+ Hemodiyaliz cihazlarını kullanıma hazır halde bulundurmak, arıza durumunda teknik birime bildirmek.

+ Diyaliz işlemi öncesinde ve sonrasında hastayı tartmak, diyaliz işlemi süresince hastanın yaşam bulgularının takiplerini yapmak ve tedavilere ilişkin kayıtları tutmak.

+ Hastayı diyalize almadan önce damar yolunu değerlendirmek, diyaliz giriş yerinin bakımını yapmak, hemodiyaliz işlemini başlatmak ve bitirmek.

+ Diyaliz işlemi sırasında oluşabilecek istenmeyen etkiler ve komplikasyonlar için gerekli önlemleri almak, oluşması halinde hekime haber vermek.

+ Su sisteminden elde edilen suyun bakteriyolojik, kimyasal analizlerin takibinin yapılmasında görev almak ve kayıtlarını tutmak.

+ Hekimin istemi doğrultusunda uygun diyalizör ve diyalizatı hazırlamak.

Devletteki Net Maaşları

Diyaliz teknikerleri, kamuya önlisans mezunu olarak atanırlar. Yeni atanan tekniker 9. derecenin 1. kademesinden maaş almaktadır. Derece/kademedeki yükselmeyle birlikte maaşta artışlar söz konusu olur.

Diyaliz teknikerinin kamudaki maaşları özel sektördeki maaşlara göre daha yüksektir.

D/KHizmet YılıEğitimNet Maaş
10/2Yeni BaşlayanÖn Lisans5.013 TL
9/2 3 yılÖn Lisans5.023 TL
8/2 6 yılÖn Lisans5.036 TL
7/2 9 yılÖn Lisans5.127 TL
6/2 12 yılÖn Lisans5.142 TL
5/2 15 yılÖn Lisans5.159 TL
4/2 18 yılÖn Lisans5.470 TL
3/2 21 yılÖn Lisans5.525 TL
2/2 24 yılÖn Lisans5.768 TL
1/425 yıl ve üzeriÖn Lisans5.878 TL

Notlar:

1) Maaş hesaplamasında önlisans mezunu, bekar ve çocuksuz personel kriterleri dikkate alınmıştır.
2) Hesaplamaya zorunlu BES kesintisi ve sendika aidat kesintisi dahil edilmemiştir.
3) Bölgeler arası ek tazminat ve fazla çalışma ücreti dahil edilmemiştir.
4) Sağlık Bakanlığında görev yapanlar için; sabit döner sermaye dahil edilmiş ancak fazla çalışma ücreti ile nöbet ve icap ücretleri dahil edilmemiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kübra eker dedi ki:

    Diyaliz teknikeri yeni başlayan biri üniversite hastanesinde maaşı nedir

    1. Admin dedi ki:

      Kübra hanım kamu hastanelerinde diyaliz teknikeri maaşı ek döner sermaye, nöbet ve icap ücreti hariç net 5.013 TL dir. Bilgilerinize

BİR YORUM YAZ