Maaş Rehberi

Otopsi Yardımcılığı Maaşları 2021 Ne Kadar?

Otopsi Yardımcılığı Maaşları

Kamu kurumlarında otopsi yardımcılığı maaşları ne kadar? Otopsi yardımcılığı (adli tıp teknikeri) olarak görev yapanların maaşlarını inceleyeceğiz.

Öncelikle adli tıp teknikeri (otopsi yardımcısı) kimdir, görevleri nelerdir kısaca bu konular hakkında bilgi verelim.

Otopsi Yardımcısı Kimdir?

Üniversitelerin ön lisans “Otopsi Yardımcılığı” programından mezun olanlar “Adli Tıp Teknikeri” unvanına sahip oluyor, bu unvanla kamuda açılacak kadrolara ve özel sektördeki iş ilanlarını başvurabiliyorlar.

Sağlık Bakanlığı çeşitli dönemlerde kadrolu ve ya 4/B sözleşmeli personel alımları yapıyor. Otopsi Yardımcılığı bölümünü başarıyla bitirenler açılacak bu kadrolara Adli Tıp Teknikeri unvanıyla başvurabiliyorlar.

Hangi Kurumlarda Görev Yapar?

Adli Tıp Teknikerleri başta Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler olmak üzere Adli Tıp Anabilim Dallarında, Adli Tıp Enstitülerinde, Adli Tıp Kurumunda görev yaparlar.

Görevleri Nelerdir?

Kamudaki adli tıp teknikerleri, ağırlıklı olarak Sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde görev yaparlar. Sağlık Bakanlığındaki görevleri genel olarak şunlardır;

+ Otopsi yapılmak üzere gönderilen cesedi, belgelerin uygunluğunu denetleyerek morga kabulünü yapar, kimlik bilgilerini etiketler. Morg içerisinde cesedin naklini sağlar.

+ Otopsi salonu, laboratuvar, grafi odasını düzenler, havalandırmayı kontrol eder, otopsi salonunun ısı ve nem durumunun standartlara uygunluğunu sağlar.

+ Cesedin fotoğraflarını çeker ve arşivlenmesinde görev alır.

+ Otopsi tarihini ve saatini kaydeder. Otopsi öncesi alınması gereken örnekleri, kanıt ve elbiseleri toplar, hazırlar, etiketler ve saklar.

+ Otopsi sırasında hekimin gözetiminde cesedin diseksiyonunu yapar, örneklerin alınmasından sonra kapatır.

+ Otopsi sonrası cesedin teslim veya saklama işlemlerini yürütür.

+ Ölü muayene tutanağını inceler, cenaze ile birlikte gönderilen her türlü materyali muhafaza altına alarak ilgili uzmana bildirir, ilgili uzmanın talimatları doğrultusunda bu materyallerle ilgili gerekli işlemleri yapar.

+ Adli olay yeri incelemelerine katılır.

+ Morg, otopsi odasını ve kullanılacak malzemeleri temizler, sterilizasyonunu veya dezenfeksiyonunu sağlar. Eksik malzemeleri temin eder.

Otopsi Yardımcılığı Maaşları

Devlete Adli Tıp Teknikeri olarak atananlar, minimum önlisans düzeyinden atanacakları için, 10.derecenin 2.kademesinden göreve başlarlar. (DK:10/2)

Aşağıdaki tabloda da detaylı bir şekilde açıklandığı üzere, göreve yeni başlayan adli tıp teknikerlerinin emeklilik hizmet yılını doldurana dek alacağı maaşlar tablo halinde listelenmiştir.

D/KHizmet YılıEğitimNet Maaş
10/2Yeni BaşlayanÖn Lisans5.013 TL
9/2 3 yılÖn Lisans5.023 TL
8/2 6 yılÖn Lisans5.036 TL
7/2 9 yılÖn Lisans5.127 TL
6/2 12 yılÖn Lisans5.142 TL
5/2 15 yılÖn Lisans5.159 TL
4/2 18 yılÖn Lisans5.470 TL
3/2 21 yılÖn Lisans5.525 TL
2/2 24 yılÖn Lisans5.768 TL
1/425 yıl ve üzeriÖn Lisans5.878 TL

Notlar:

1) Maaş hesaplamasında önlisans mezunu, bekar ve çocuksuz personel kriterleri dikkate alınmıştır.
2) Hesaplamaya zorunlu BES kesintisi ve sendika aidat kesintisi dahil edilmemiştir.
3) Bölgeler arası ek tazminat ve fazla çalışma ücreti dahil edilmemiştir.
4) Sağlık Bakanlığında görev yapanlar için; sabit döner sermaye dahil edilmiş ancak fazla çalışma ücreti ile nöbet ve icap ücretleri dahil edilmemiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Hasan dedi ki:

  Bu bölümden atama yapılıyor mu?

 2. Admin dedi ki:

  En son Sağlık Bakanlığı 2019 yılı Aralık ayında 10 tane Adli Tıp Teknikeri alımı yapmıştı.

  1. Hasan dedi ki:

   Sağolun hocam. Teşekkür ederim peki bişey daha sorucam sizce adli tıp teknikerliği mi yoksa radyoloji mi?

 3. Admin dedi ki:

  Merhaba Hasan Bey, şu bölümü okuyun bu bölümü okuyun şeklide bir öneride bulunmam doğru olmaz. Kamuda çalışmayı düşünürseniz her iki bölüm içinde atama puanlarının yüksek olduğunu söyleyebilirim. Sağlık Bakanlığının yaptığı atamalar incelendiğinde Radyolojinin ataması adli tıp teknikerliğine göre daha fazla ama bununla birlikte radyoloji teknikeri mezun sayısı da oldukça fazla yani radyoloji okursanız rakibiniz çok.
  Önemli olan seveceğiniz bir bölümü tercih edip okumanız. Devlet yada özel sektör farketmez önemli olan mezun olduktan sonra bu işi zevkle yapabiliyor olmanız.

 4. Hasan dedi ki:

  Hocam sağolun teşekkürler bu sene YKS de radyoloji teknikerliği için tercih yapmayi düşünüyorum.

BİR YORUM YAZ